A Madách és a Katalin híd 2013. áprilisában

Először a ráróspusztai Madách hídhoz mentem. Ezen a helyen a régmúltban egy boltozatos kőhíd állt. Annak emlékezetére terveztek és építettek ide boltozatos vasbeton hidat, amelyet kővel borítottak be. Így az új híd régi elődjére emlékeztet.

Nemcsak budapesti hídjai láthatóak magasból! Én már a szlovákiai oldalon is másztam -no nem hegyet-, dombot.

Fel a tetejéig!

Szerencsésen leértem, és a magyarországi oldalról informatív fotót csináltam az új hídról.
Lementem az Ipoly partjára, egyik fotóm:

Tájkép az Ipolyságból:

Folytatom a Katalin híddal. Régi álma valósult meg az Ipoly két oldalán lakóknak! Felépítettük, 2012. febr. 24-n pedig átadták a Pösténypuszta-Pető/Pet'ov Ipoly-hidat. A magyar és a szlovákiai partot ezzel már két új híd is összeköti. A folyó fölső szakaszán eddig nem volt közúti összeköttetés. Mióta is? A II. világháborúban, 1944-ben pusztult el az addig itt álló híd. Miért nem építettek új hidat 2012-ig itt sem? A sok megoldatlan kényes kérdés közül ez csak az egyik volt a két szocialista ország között.
A névadás keserű kötelességgé vált. Váratlanul elhunyt Molnár Katalin, aki az "Ipoly-hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás" társelnökeként rengeteget tett az új ráróspusztai és a pösténypusztai híd megépültéért.


Fenn és lenn: lassan távolodva, a szlovákiai oldalról fotózva az új híd.

Balra: az egykori szlovák határőrlaktanya maradványa még áll. Az előtérben látszó víz az árterületre kilépett Ipolyé.
--------------------- A fa még feléled._-----------------------

Az ártér kiszélesedő részén tóvá terebélyesedik a medréből az áradás csúcsán kilépett folyó vize.
Horgászni nem is lehet? A nagy árvíz már levonult, a magas vízállásnál lehet horgászni. Érdemes? A víz mellett jókat lehet üldögélni, gondolkodni. Már ez is megéri.

A túlparton a szlovákiai oldalon Nógrádszakállal szinte átellenben van Rárósmulyad / Mul'a. 1910-ben, tavasztól őszig épült meg különös, egyszerre furcsa és mégis vonzó rk. temploma. Medgyaszay István tervezte. Teljes egészében vasbetonból készült. Medgyaszay nagy újítója volt az Ő idejében új építőanyag, a vasbeton használatának. (Folyt. köv.)

Befejezésül egy koratavaszi fotóm:
